Hoppa till sidans innehåll

Brödkampen


Brödkampen 2011-06-18

Ockelbo OK inbjuder till ungdomstävlingen Brödkampen. Tävlingen avgörs i år i samband med Gästrikelägret.

 

INBJUDAN

PM

STARTLISTA 

RESULTAT

STRÄCKTIDER

Se härliga bilder från tävlingen och Gästrikelägret 

 

Brödkampen 2010-06-16

Ockelbo OK inbjuder till Brödkampen, en årligen återkommande tävling för ungdomar upp till 16 år.

I år arrangeras tävlingen vid Ol larsberg, ca 7 km väster om centrala Ockelbo.

 

Läs Inbjudan

PM

Startlista (med efteranmälda)

Resultat

Sträcktider

Tävlingen finns upplagd på Runoway 

 

Gästrike cup vinnarna

Gästrike cup vinnarna

Bakre raden: Emma Bengtsson, Årsunda IF (D14), Fredrik Ahnlén, OK Hammaren (H16), Maja Ingelsson, OK Hammaren (D16).
Nedre raden: Rasmus Täck, Järbo OK (H10), Simon Sjöberg, Gävle OK (H12), Jesper Jissbacke, Gävle OK (H14).
Saknas på bilden gör: Elsa Wallin, Järbo OK (D10) och Jennie Börjesson, Storviks IF (D12).

Resultat i Brödkavlen:  
Placering / Klubb / Poäng  
1. Gävle OK 179
2. Järbo OK 140
3. OK Hammaren 100
4. Korsnäs IF OK 78
5. Storviks IF 46
6. Ockelbo OK 33
7. Valbo AIF 26
8 Skutskärs OK  20
9. Årsunda IF 13
10. OK Kåre 11
11. OK Ödmården 9

  

 

Brödkampen 2009-06-17

Tävlingen arrangerades vid vår klubbstuga, Ulvsta Friluftsgård, ca 3 km väster om centrala Ockelbo.

 

Läs Inbjudan

PM

Startlista (med efteranmälda)

Resultat

Sträcktider

Sträcktider (Winsplits)

Tävlingen finns nu upplagd på Runoway, www.obasen.nu/runoway/

 

Resultat i Brödkavlen:  
Placering / Klubb / Poäng  
1. Gävle OK 215
2. OK Hammaren 141
3. Järbo OK 116
4. Ockelbo OK 79
5. Korsnäs IF OK 69
6. OK Kåre 33
7. Årsunda IF 31
8. Valbo AIF 25
9. Skutskärs OK 21
9. Storviks IF 21

 

 

Brödkampen 2008-06-08

Samtidigt avgörs Gävle OK:s Dag-KM, med första start 10.00

Inbjudan

PM

Startlista med efteranmälda

Resultat  

Sträcktider  (Winsplits)

Banorna finns upplagda på RunOway!

 

Gästrike cup vinnarna

Gästrike cup vinnarna, deltävling 4.

Längst bak: Fredrik Ingelsson(OOK)
Mittenraden: Fredrik Hammarlund(OOK), Filip Ivarsson(OKH), Emma Rönnlund(OOK), Kristin Boman(GOK), Joline Ingelsson(OKH).
Nedre raden: Simon Sjöberg(GOK), Cajsa Öberg(GOK)

  

Resultat i Brödkavlen:

Klubb / Poäng
OK Hammaren     196
Gävle OK        186
Järbo OK        107
Ockelbo OK      104
Korsnäs IF OK    71
Skutskärs OK     56
Valbo AIF        55
Årsunda IF       34
Söders SOL       16
Söderhamns OK    14
Sävedalens AIK   12
Storviks IF      12
Österfärnebo IF   9

Totalt 13 klubbar, 117 startande 

 

Brödkampen 2007-06-20

Inbjudan

PM

Startlista

Klubbstartlista

Resultat

Sträcktider

Brödkavlen vanns av: Gävle OK

Resultat i Brödkavlen:
Gävle OK 171 poäng
OK Hammaren 160
Ockelbo OK 143
Järbo OK 85
Årsunda IF 75
Valbo AIF 42
Storviks IF 39
OK Kåre 30
Korsnäs IF OK 26
Österfärnebo IF 11  

 

Brödkampen 2006-06-21

Inbjudan

PM

Startlista med efteranmälda

Resultat

Brödkavlen vanns av: Gävle OK

Resultat i Brödkavlen:
1:a Gävle  OK  179 poäng
2:a OK Hammaren  156
3:a Järbo OK  110
4:a Ockelbo OK  97
5:a Årsunda IF  54
6:a Storviks IF  45
7:a OK Kåre  31
8:a Valbo AIF  25
9:a Skutskärs OK  10

Uppdaterad: 08 JUN 2016 03:43 Skribent: Mattias Eklund

Np2016_logo

DM Ultralång/Brödkampen 2020

10 mila Idre

____________________


facebook-ook 

 
 

Wallers El & Klimatteknik

 

Mattes Bröd

Postadress:
Ockelbo OK - Orientering
Rönnåsvägen 7
81694 Ockelbo

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info